Jak oświetlić dom z zewnątrz? Światło realizowane blisko domu może stać się naprawdę ciekawą dekorację obok domu, dlatego warto je wykonywać. Dodatkowo po tym jak zapadnie wzrok będziemy czuć się bezpieczniej i pewniej. Uzyska się najlepsze efekty, jeśli przygotowuje się całe oświetlenie, ponieważ wtedy wszystko będzie utrzymane w jednej formie. Jeśli mamy ogród to powinniśmy oświetlić takie elementy jak ścieżki, schody, oczka wodne, rabaty czy miejsce gdzie będzie grill. Przy domu stawiamy światło obok bramy i furtki oraz przy drzwiach i na ganku. Nowoczesne oświetlenie ogrodowe może być spokojnie realizowane w ten sposób, że będzie oszczędne i trwałe. Stosując diody LED będzie można naprawdę uzyskać fajny efekt podobnie jak w przypadku lamp solarnych. Jeśli chodzi o oprawy, które można wykorzystywać to możliwości jest wiele. Najlepiej jednak sprawdzają się takie umieszczone w podłożu, które nie przeszkadzają a w ciągu dnia są praktycznie niewidoczne. Takie oprawy najazdowe oczywiście muszą się charakteryzować szczelnością i wytrzymałością na nacisk. Przy oświetleniu można także zdecydować się na wykonanie dobrego czujnika ruchu, który będzie w stanie zagwarantować, że światło włączy się wyłącznie w tym momencie, gdy będzie potrzebne.

SPECJALNE OPRAWY NA ZEWNĄTRZ Przygotowując oprawę musimy się zastanowić nad tym jakie rozwiązanie będzie najlepsze, ale szczególnie ważne jest bezpieczeństwo, dlatego musi być wysoki poziom szczelności IP. Jest on wyrażony w liczbie dwucyfrowej i odnosi się do odporności na pyły oraz na wodę. W oprawach na zewnątrz IP powinno być wysokie, a pod wodą oczywiście już maksymalne. Oprawy powinny mieć klasę ochronności co będzie związane z izolację elektryczną takiego sprzętu, na jaki się zdecydujemy.

CZUJNE LAMPKI Najbardziej wygodnym i najoszczędniejszym rozwiązaniem będzie wybranie urządzenia, które zapali się jedynie w momencie, gdy będziemy tego potrzebowali. Jest to praktyczna forma, która zasadniczo bardzo dobrze się sprawdza. Oświetlenie z czujnikiem ruchu – można tutaj będzie odpowiednio regulować czas, w jakim światło będzie się mogło palić. Czujnik ma najczęściej zasięg ograniczony do kilkunastu metrów. Lampy z czujnikiem zmierzchu – to takie rozwiązanie, które pozwala na uruchomienie lampy dopiero w momencie, gdy zapadnie zmierzch. Oparte jest to o dobry potencjometr. Takie rozwiązanie rzeczywiście sprawdzi się praktycznie i dlatego warto się na nie decydować, ponieważ wtedy nie będzie trzeba kontrolować włączania lampy kiedy będzie się robiło ciemno.