Instalacja oświetlenia w ogrodzie Przygotowanie oświetlenia w ogrodzie będzie wymagało posiadania konkretnej wiedzy, dlatego będzie dobrze, jeśli zrealizują to dla nas specjaliści. Jeśli chcemy sami się tym zająć to trzeba wiedzieć, że kluczowe będzie rozprowadzenie kabli, które zakopać trzeba około 20 cm pod ziemią. Teren gdzie znajdować się będą kable powinien być odpowiednio zabezpieczony przez użycie specjalnej folii ostrzegawczej w kolorze niebieskim albo też powinny zostać umieszczone kable w stosownej osłonie. Na zakończenie i tak musimy poszukać sobie elektryka, który będzie zajmował się podłączeniem takiej instalacji i przygotowuje dla nas odpowiednie, odporne na działanie wody gniazdka elektryczne. Jeśli chcemy instalować lampy, które korzystają z niskiego napięcia to trzeba mieć odpowiedni sprzęt, który będzie odpowiadał za transformowanie prądu. Urządzenie takie będzie pracowało w ten sposób, że napięcie będzie na poziomie 24V.

Jeśli transformator będzie miał znajdować się na zewnątrz to musi zostać stosownie zabezpieczony przez bardzo dobrą obudowę wodoszczelną. Dla wygody warto przygotować sobie przełącznik w takim miejscu, gdzie włączanie sprzętu będzie łatwe. Jeśli chcemy wykorzystywać lampy na normalnym domowym napięciu to trzeba mieć specjalny bezpiecznik umożliwiający wyłączenie awaryjne. Instalacja w ogrodzie musi być podłączona od osobnego obwodu i musi zostać zabezpieczona przy użyciu dwóch wyłączników.

Stosuje się najczęściej nadmiarowoprądowy oraz przeciwporażeniowy. W przypadku dużych ogrodów wygodnym rozwiązaniem będzie także podział oświetlenia na kilka propozycji, które można swobodnie włączać i wyłączać. Przy wyborze opraw ważne jest bezpieczeństwo, które odnosi się również do czynnika IP, który oznacza szczelność opraw na wodę oraz pył. W takim kontekście okazuje się, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie przygotowanie instalacji z lamp solarnych, ponieważ powodują one najmniej problemów i praktycznie wszędzie można je zastosować. Jednak w naszym kraju problemem może być stosunkowo niewielka ilość słońca w niektórych okresach w ciągu roku.