Jak wybrać taśmę ledową? Wydaje się, że na pierwszy rzut oka wybór taśmy led nie będzie trudny, ponieważ są one bardzo podobne. Jednak sprzedawcy ograniczają te informacje, które są nam przekazywane. Często jest ich tak mało, że trudno się w nich połapać. Postaramy się pokazać jakie błędy przy wyborze powtarza się najczęściej.

BŁĄD 1. BRAK INFORMACJI O PRODUKCIE Klienci bardzo często nie mają pojęcia o tym co będzie ważne przy zakupie. Kryterium jakie się dla nich liczy to wyłącznie cena. W dużej grupie sprzedawców taki stan rzeczy będzie bardzo dobry, ponieważ nie udzielają praktycznie żadnych informacji o produkcie, tak by nie dało się go porównać z oferta konkurencji.

BŁĄD 2. PARAMETRY TRADYCYJNEJ ŻARÓWKI Niektórzy nadal starają się zwracać uwagę na to, by patrzeć na moc żarówek, która będzie mierzona w Watach. Jest to jednak złe rozwiązanie, ponieważ ma się do nijak do świetlnej efektywności takiej żarówki a to właśnie to będzie najważniejsza. Dlatego wybierajmy raczej pod kątem lumenów.

BŁĄD 3. ILOŚĆ/ROZMIAR DIOD To kolejny błąd, który się powtarza. To, że na taśmie będzie bardzo dużo diod nie będzie oznaczało, że uda się uzyskać z niej dużo światła. Tak samo będzie, gdy chodzi o wielkość diody. Taśma z diodami SMD2835 mimo tego, że ma mniejsze diody niż taśma z diodami SMD5050 będzie lepsza. Dlatego jedynym parametrem, który powinien nas tutaj zainteresować to ilość lumenów i strumień świetlny.

BŁĄD 4. TYLKO TAŚMA Przy kupowaniu oświetlenia LED należy pamiętać o tym, że taśma to bardzo ważny element, ale nie jedyny jaki występuje. Trzeba także zwracać uwagę na to jaki będzie zasilacz, ponieważ to od niego będzie zależała i jakość światła i żywotność diody. Istotne znaczenie będzie miał oczywiście również montaż. Nie przez przypadek taśmy są nam oferowane w ramach rolek, które mają pięć metrów. Zwiększenie ich długości wiązać się będzie z tym, że jakość światła nam znacząco spadnie.

BŁĄD 5. LEKCEWAŻENIE GWARANCJI Zaletami oświetlenia LED będzie to, że charakteryzuje się ono trwałością. Dlatego warto sprawdzać jaka gwarancja jest nam oferowana. Standardowo okres będzie w postaci dwóch lat. Warto jednak sprawdzić czy firma, która daje gwarancje istnieje i czy potem będziemy mogli ją realizować. Są bowiem takie firmy, które pojawiają się i po kilku miesiącach już ich nie ma i na naprawę nie będzie można liczyć.